Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Váš mozog na psychedelických látkach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Co je toto za blog?

propagujete drogy????????????????????????????????
 

 

asi máš vysoko nadpriemernú schopnosť porozumieť čítanému textu, keď po jeho prečítaní musíš klásť takéto otázky.
 
Hodnoť

skvely blog

Tesim sa na dalsie diely.
 
Hodnoť

s psychadelikami treba velmi opatrne

blog sa mi zda tendencny, treba viac upozornit aj na rizika ...... V šesťdesiatych rokoch skúšali psychiatri a psychológovia liečiť duševne chorých pomocou LSD. Robilo sa to u nás, aj v Amerike, aj v Británií. Teraz to má povesť: “veď to robili aj lekári.” A nebolo to také hrozné: iba pár sto mŕtvych! LSD je populárne hlavne v umeleckých kruhoch. Niektorí ľudia hovoria, že to raz, dva razy vyskúšajú a potom s tým prestanú. Lenže to nie je žiadna výhra: Pár krát to vyskúša a potom sa môže stať, že skončí na psychiatrii s nevyliečiteľnou duševnou poruchou. A je tu ešte jedno veľmi veľké nebezpečie: LSD sa z tela nevylúči ako heroín, ale vstrebe sa do buniek a môže sa z nich vylúčiť bez nášho ovplyvnenia i niekoľko dní od užitia dávky alebo dokonca i po dlhodobej abstinencii. Po vylúčení i minimálneho množstva LSD do krvi sa vyvolá extáza. Potom napr. človek šoféruje a nevšimne si zákrutu, lebo si myslel, že ide po rovnej ceste alebo si vyjde na neexistujúci balkón a skončí na zemi. Toto sa nazýva “flashback”- spätný úder.
A otazka .. preco ste vynechali ibogain?, je ovela ucinnejsi ako LSD, nie je nelegalny, pomaha dostat sa okrem ineho zo zavislosti alkoholu, cigariet, heroinu, atd ..
 

 

Nesirte tu prosim dezinformacie a hluposti.
Ziadne stovky mrtvych, ziadna zavislost, ziadne "vstrebavanie do buniek", ziadne flashbacky, to su vsetko davno vyvratene produkty zlej propagandy.

Ibogain je zaujimava latka, ale je mozne ze dost (kardio)toxicka. V kazdom pripade aj ta caka na dokladnejsi vedecky vyskum, urcite si to zasluzi.
 

 

Rikoz len upozorňuje na riziká spojené s užívaním LSD, psylocínu, psylocybínu a pod. látok. K takýmto rizikovým látkam patria aj nové psychoaktívne látky, kt tiež spôsobujú halucinácie a majú ďalšie negatívne účinky, vrátane zaznamenaných úmrí.
Btw, MUDr. Molčanová prekladá články Marlene Rupp., pričom M. Rupp je : "Independent science writer, blogger and infographic designer. In my actual day job I’m a marketing and account manager in a big tech company, t.j nezávislý spisovateľ, blogger a infografický dizajnér. V súčasnosti pracuje ako marketingový manažéro a účtovník vo veľkej technickej spoločnosti.Čo tak dať slovo alebo zverejniť názory napr. MUDr. Okruhlicu, MUDr. Zábranského a iných na túto tému? Ide o ľudí, kt reálne pracujú s drogovo závislými nejeden piatok, majú nielen vzdelanie, ale aj praktické skúsenosti vrátane zážitkov z flashbackov u závislých..
 

 

Lenze tie "rizika" o ktorych pise su nepravdive. Existuju samozrejme aj skutocne rizika.

Bludny argument autoritou. Mudr. Okruhlica je predovsetkym odbornik na zavislosti. Spominane latky nesposobuju zavislost - uz som vam to pisal pod predchadzajucim blogom, bolo by pekne to reflektovat, inak to zacne byt rychlo jednotvarna "diskusia".

Nove psychoaktivne latky su rizikovejsie ako zname psychedelicke latky, o ktorych pise tento blog, nielen kvoli tomu ze s nimi casto neboli robene toxikologicke studie, ale aj z inych dovodov. Je to tiez dolezita tema, tato seria blogov sa nou ale nezaobera. Mimochodom ak by bol pristup statov k drogovej politike formovany triezvejsie ako zbytocnou snahou o totalny zakaz, tak by sa mnohe z novych psychoaktivnych latok ani neobjavili na trhu.
 

 

Nuž, predkladali ste zásadnú pripomienku na preradenie LSD, psylocibínu a psylocínu na MZ SR, ktorá bola v rozporovom konaní zamietnutá.
A predpokladajme, že tak ako ortopéd pozná mechaniku vzniku úrazov, anatómiu ľudského organizmu atď, aj lekár a odborník na závislosti pozná vplyv a účinky jednotlivých omamných a psychotropných látok, ich vzájomné kombinácie ako aj ich účinky v kombinácii s alkoholom a pod.
Čo sa týka protidrogovej politiky štátov, možno by bolo dobré preštudovať Stratégiu EÚ proti drogám na roky 2013-2020 a Akčný plán EÚ proti drogám 2017-2020, kde je zreteľný prechod od striktného zákazu k preferovaniu liečby a ďalším opatreniam. Nakoniec aj Vami pripomienkovaný zákon je toho dôkazom.
Btw, práve nové psychoaktívne látky vznikali ako syntetické napodobeniny nielen "klasických", ale aj rôznych bylinných drog, vrátane peyotlu a pod.
 

 

Medicina je prilis siroke pole na to aby sa kazdy lekar vyznal vo vsetkom, to je nemozne. Okrem toho doktor Okruhlica ma nejaky svoj pohlad ktory nemusi byt jediny spravny, ze.

Strategia je zvycajne planovaci dokument, NPS su dosledkom minulosti. Aj ta strategia je nedostatocna a rozne krajiny este stale velmi diverguju, Slovensko je uplne pozadu.

Ucinnou latkou peyotlu je meskalin, sice nie klasicke ale jedno z prvych znamych a analyzovanych psychedelik v modernej dobe, este pred LSD (v Beringer K (1927) Der Meskalinrausch: Seine Geschichte und Erscheinungsweise (Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie und Psychiatrie)). Pre kucharov NPS v podstate stacilo pouzit PIHKAL a TIHKAL ako kucharske knihy a po ich vycerpani zacali dolovat nove latky z explorativnych vedeckych studii.
 

 

Články sme prekladali primárne z toho dôvodu, že zrozumiteľnou formou a zároveň s rešpektom k súčasným vedeckým poznatkom vysvetľujú komplikovanú a fascinujúcu tému psychedelických látok aj ľuďom, ktorí nie sú dlhoroční odborníci na danú tému.
Pevne dúfame, že tieto a aj ďalšie články pomôžu zvýšiť všeobecné povedomie o týcho látkach a nebudeme musieť neustále reagovať na rezíduá propagandy z čias 'Vojny proti drogám' a základnej neinformovanosti, ktorá sa tu za tie roky nazbierala.

Marlen má náš hlboký obdiv, že napriek jej chýbajúcemu formálnemu vzdelaniu sa svojim samoštúdiom a dlhodobým záujmom o túto tému dokázala natoľko vzdelať, že dokáže písať takéto zrozumiteľné, ale stále ešte fundované články.
Prosím dajte nám vedieť, ak ste v nich našli nejaké faktické chyby alebo nezrovanlosti. Inak vám prajeme príjemné čítanie.

K odborníkom. Tomáš Zábranský je primárne epidemiológ a zároveň človek, ktorý sa snáď najviac zaslúžil o lekársku konopu v Českej republike. Psychedeliká nie sú jeho špecializácia. K Mudr. Okruhlicovi sa už vyjadril John Cleese.

Ak vás zaujíma názor ľudí, ktorú priamo pracujú so psychedelikami, tak prosím tu je niekoľko rozhovorov, ktoré vďaka SAPAS vznikli https://sapas.sk/psychedelika-...
Zároveň si môžete pozrieť videá z našej konferencie v Pezinku: https://www.youtube.com/watch?...
A ak by to stále ešte nestačilo, tak máme aj 80 stranový bulletin, ktorý sa venuje tejto téme. https://sapas.sk/bulletin/
A ak túžite po nejakom vedeckom článku v slovenčine, tak tu je článok od nášho člena a spoluzakladateľa SAPAS Mudr. Martina Šurkalu
http://www.psychiatria-casopis...

Práve vďaka SAPAS sú najnovšie vedecké poznatky dostupné pre odborníkov aj verejnosť, ktorá v tejto téme chce vedieť viac. Dúfame, že nám zachováte vašu priazeň.
Ak sa vám naša činnosť páči môžete nás podporiť ľubovoľným finančným darom, aby sme aj naďalej mohli vykonávať túto činnosť https://sapas.sk/o-sapas/stan-...
 

 

sorry, aj ja vlastne som napisal tendencny prispevok, o tych rizikach, negativach a nenapisal som aspon nieco o benefitoch lsd.
Ale ako vysvetlite teda tie "flashbacky" ktore ludia mavaju a opisuju? ludia to mavaju, cize az taka hlupost to nebude.
.. Je ine ked si clovek da LSD niekde na diskoteke, al vacsej partii, kde sa aj popija atd (kde lahko sa dostane do bad tripu), ako ked si da v kludnom prostredi, prip pod dohladom triezvej, najlepsie skolenej osoby (kde benefity z uzitia mozu prevazit).
 

 

Problem nie je ze pisete o rizikach a negativach, ale ze tie rizika a negativa o ktorych pisete su nepravdive.

O dolezitosti setu a settingu sa pisalo v predchadzajucom blogu.
 

 

Dovolíme si upraviť nepravdivé tvrdenia či neúplné tvrdenia faktami spolu s odkazmi odkiaľ ich čerpáme.

. Robilo sa to u nás, aj v Amerike, aj v Británii. Teraz to má povesť: “veď to robili aj lekári.”- jednak psychedeliká nie sú jediné látky, ktoré skúmali lekári, dokonca taký kokaín sa stále ešte používa v medicíne aj na Slovensku... a za druhé nie len robilo, ale aj robí. Dokonca už aj intenzívnejšie ako v 50's v časti 60's. http://beckleyfoundation.org/p...
- Tých pár 100viek mŕtvych sa asi neoplatí komentovať - Ak viete toto svoje tvrdenie doložiť nejakým vedeckým článkom, prosím urobte to tak. Radi ho použijeme v spolu-priravovanom vedeckom článku o psychedelickej terapii a jej rizikách.
-"LSD je populárne hlavne v umeleckých kruhoch." Znovu toto je veľmi nepresná informácia a skoro znie ako z konca 60 rokov keď sa ešte používala typológia drogových užívateľov.
V USA má skúsenosť s LSD viac ako 20 milínov ľudí, toľko k umelcom...https://www.justice.gov/archiv...

- . Niektorí ľudia hovoria, že to raz, dva razy vyskúšajú a potom s tým prestanú. - toto je výnimočne takmer pravdivé tvrdenie. Áno, drvivá väčšina ľudí, ktorí skúsia LSD alebo iné klasické psychedeliká ich neužívajú na regulárnej báze a aj počet ich skúsenosti je zväčša v jednotkách. To prečo tomu tak je sa dá dočítať napríklad ja v týchto článkoch, ktoré teraz tu uverejňujeme. Dá sa to dohľadať v spravach za jednotlivé roky tu: https://www.samhsa.gov/data/po...

"LSD sa z tela nevylúči ako heroín, ale vstrebe sa do buniek a môže sa z nich vylúčiť bez nášho ovplyvnenia i niekoľko dní od užitia dávky alebo dokonca i po dlhodobej abstinencii"- Nie. LSD je metabolizované v priebehu hodín https://www.maps.org/research-...
alebo tu populárnejší článok, ale stále s pouzitim vedeckých článkov http://mentalhealthdaily.com/2...
' Po vylúčení i minimálneho množstva LSD do krvi sa vyvolá extáza. ' - na odľahčenie, Ak by to takto fungovalo, asi by bolo zopár ľudí veľmi potešených. Inak je to samozreme hlúposť. viď odkaz vyššie

"Potom napr. človek šoféruje a nevšimne si zákrutu, lebo si myslel, že ide po rovnej ceste alebo si vyjde na neexistujúci balkón a skončí na zemi."
Opäť nie. Jednak LSD ani klasické psychedeliká nespôsobujú halucinácie, preto sa už našťastie aj medzi ľuďmi, ktorú ich priamo neštudujú opúšťa od nepresného a zároveňa i hanlivého označenia halucinogény a používa sa pomenovanie psychedeliká http://pharmrev.aspetjournals....
a naviac ako bolo už písané vyššie, LSD je metabolizované v priebehu pár hodín. Takže po jeho metabolizácii už nepôsobí ďalej psychoaktívne. Prosím prečítajte si tento článok, pod ktorým komentujete, kde je (snáď) celkom zrozumiteľné vysvetlené prečo a ako LSD a iné klasické psychedeliká pôsobia na zmeny vedomia

- "Toto sa nazýva “flashback”- spätný úder." Nie toto sa nenazýva flashback a flashback ani nespôsobujú to čo hore opisujete. Zroveň miera takzvaných flashbacks alebo odborné povedané Hallucinogen Persisting Perception Disorder - HPPD je veľmi nízka plus HPPD nie je sposobene výlučne iba LSD, ale môžu to byť aj iné látky a dokonca aj 'non-hallucinogenic substances' Pre viac informácií prosím tu je link na Review k tejto téme:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... popripade už hore spomínaná komplexná publikácia o psychedelikách http://pharmrev.aspetjournals....
 

pokračovanie reakcie na kome od 'rikoz

-"prečo ste vynechali ibogain?, je oveľa účinnejší ako LSD, nie je nelegálny, pomáha dostať sa okrem iného zo závislosti alkoholu, cigariet, heroínu, atď .. "
Opäť nepresnosť. My sme 'nič nevynechali' 'my' sme preložili články, ktoré už boli napísané. Predpokladáme, že ibogain nie je zahrnutý z dôvodu, že jeho výskum ešte nie je v takom pokročilom štádiu ako v prípade tých látok, ktorým sú venované tieto články.
'je oveľa účinnejší ako LSD' - účinnejší v čom? ak sa bavíme čisto o potencii látky, tak LSD účinkuje v ug ibogain v mg :)
'nie je nelegálny' - podľa toho v ktorej krajine - https://www.ibogainealliance.o...
'pomáha dostať sa okrem iného zo závislosti alkoholu, cigariet, heroínu, atď ..' vieme o štúdiách pre závislých na heroíne. Žiaľ samotné štúdie neboli až tak účinné ako sa predpokladalo, Súhlasíme, že ibogain je zaujímavá látka a jej výskum v najbližších rokoch bude napredovať.
LSD sa úspešne používalo na liečenie závislosti na alkohole - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p...
Psilocybín ukazuje veľmi sľubné výsledky pri liečenie závislosti na nikotíne a rozbieha sa výskum liečby závislosti na alkohole.
MDMA - je skúmaná na liečbu závislosti na alkohole v UK
a tak ďalej....

Snáď sa nám podarilo aspoň z časti vedeckými informáciami rozšíriť váš prehľad v téme psychedelických látok a pri nejakej budúcej diskusii budete používať a správne interpretovať niektorý z hore spomenutých zdrojov. Taktiež dúfame, že nie len vám, ale ja ďalším čitateľom tieto aj budúce naše články a vedecké práce pomôžu sa lepšie zorientovať v téme.
 
Hodnoť

 

Vdaka za obsirne info, ...

LSD nesposobuje halucinacie?? potom mame asi rozdielne definicie co su halucinacie, prosim o vysvetlenie.
 

 

Rikoz nemýliš sa. LSD spôsobuje vážne haluze. Viď reálne zážitky niekt užívateľov na http://birdz.sk/forum/najhorsi... zážitky tam popisujú ľudia, kt naozaj drogu užili a majú už nejakú drogovú kariéru za sebou.
Obdobne, ku ketamínu sa dá nájsť dosť info aj na iných portáloch. O živote a konci niekt psychonautov hovorí napr
http://www.magazin-legalizace....
Taktiež by bolo vhodné spomenúť stavy typu k-hole, vznik disociačných porúch, ketamínového mechúra (problémy s močením) a pod.
Väčšina portálov zameraných na informovanie drogovo závislých pri týchto látkach upozorňuje konzumentov, aby tieto látky neužívali v prípadoch, že v rodine sa vyskytli prípady psych porúch alebopri nich počas intoxikácie bol vždy niekto triezvy. Obdobné rady si medzi sebou vymieňajú aj užívatelia drog na svojich diskusných fórach. Tieto portály prevádzkujú ľudia, kt si feťáckou kariérou prešli alebo so závislými pracujú.
Ak sa pozrieme na tieto látky z hľadiska potencionálnych užívateľov, nemajú medzi nimi pozitívny ohlas a teda nemajú o ne zvýšený záujem. Stačí pozrieť počet a objem záchytov polície v prípade LSD, ketamínu, houbiček a MDMA. Bývajú zverejnené na stránke Min vnútra. Max záchyt LSD bol v 2006 100 tripov. Potom niekoľko rokov nič. Ketamín po pár prípadov v niekt rokoch, často však 0 záchytov za rok. Psylocíbín a psylocín sú takisto zachytené iba v pár prípúadoch ročne v min množstvách. Užíva sa najmä na východe SR v minoritných skupinách obyvateľstva.
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 6 048
 2. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 062
 3. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 482
 4. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 481
 5. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 377
 6. Vladimír Čuchran: Vodné centrum, košický aquapark 292
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 174
 8. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 157
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 153
 10. Miroslav Babič: Ako jednoducho vybabrať s konšpirátormi 141

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 2. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 3. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle XIII. Žilinské fragmenty.
 6. Jozo Peric: Infobip je prvým chorvátskym jednorožcom s investíciou 200 miliónov dolárov
 7. Miriam Studeničová: Čo nám chce povedať choroba?
 8. Július Kovács: „Ja keby som mal tú moc spravím také Harakiri, len by sa tu prášilo“ !
 9. Lukáš Baloga: Čím sa táto kríza líši od ostatných? Predovšetkým ochotou riskovať
 10. Martin Krištoff: Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu pr


Už ste čítali?