Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Psychedelická skúsenosť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

za propagaciu psychotropnych latok..
 
Hodnoť

 

Už pri p redchádzajúcich 2 častiach som uvažovala, čo je cieľom tohto blogu okrem podpory a šírenia toxikománie.
Áno, v blogu sú odvolávky predovšetkým na americké výskumy. Len malý detail. Americká drogová scéna sa odlišuje od drogovej scény v EÚ. Taktiež aj prístup obyvateľov k rôznym látkam a liekom. Kým lieky s obsahm tramadolu na liečenie strednej a silnej bolesti sú v USA voľne dostupné, v EÚ vrátane SR sú dostupné na špeciálne recepty s tzv modrým pruhom, kt sú prísne kontrolované a evidované. Obdobne u liekov a napr náplastí s obsahom fentanolu. V USA momentálne ani netušiaq, koľko ľudí je reálne závislých na tramadolových liekoch a považujú to za vážny problém.
Ketamín je látka používaná v SR vo veterinárnej medicíne. Práve jej "schopnosť" stratiť kontrolu nad telom využil istý taxikár a v roku 2009 znásilnil niekoľko žien v Bratislave. Práve to bol podnet pre zrýchlené legislatívne konanie vedúce k zákazu tejto látky u nás. Akú poztívnu skúsenosť teda prinieslo?
 

 

Sirenie a podpora toxikomanie urcite cielom nie je, kedze v pripade toxikomanie ide o chorobne uzivanie psychotropnych latok, predovsetkym v kontexte zavislosti. My naopak piseme hlavne o latkach ktore je mozne okrem ineho pouzit na liecenie toxikomanie. Urcite nepiseme o opiatoch.
V blogu su sice odvolavky na americke vyskumy, ale culy vyskum psychedelickych latok prebieha aj v Europe, v CR, Svajciarsku ci Anglicku.

Ketamin je na zozname zakladnych humannych liekov WHO ako anestetikum. Okrem toho sa experimentalne pouziva o.i. na liecenie depresii ktore sa nedaju liecit inak a predbezne sa ukazuje ze je v tom velmi efektivny a posobi na rozdiel od napriklad SSRI antidepresiv v priebehu niekolkych hodin. Pozitivna skusenost v tomto pripade spociva v zachrane ludskych zivotov a zdravia.
 

 

Nuž, na úrovni WHO sa CND a vedú silné diskusie o zakázaní ketamínu už niekoľký rok. Štáty EÚ sú napr za jeho zákaz, taktiež USA , Austrália a pod. Proti jeho zákazu je Čína, Rusko a hlavne africké štáty. Dôvod, kt stabilne na týchto zasadnutiach uvádzajú je jeho používanie ako lacného a dostupného anestetika pre zvieratá.
Na tohtoročnom septembrovom zasaqdaní WHO vo Švajčiarsku bol ketamín opäť navrhnutý na zaradenie na zoznam medzinárodne zakázaných látok, čiže to asi s tým užívaním ako humánneho anestetika a potencionálnej liečby depresií asi také jednoznačné nebude.
Btw, čo je to chorobné užívanie psychotropných látok?
Čo sa týka §174 ods 1 zákona č. 300/2005 - Trestný zákon - "Kto zvádza iného na zneužívanie inej návykovej látky než alkoholu alebo ho v tom podporuje alebo kto zneužívanie takej látky inak podnecuje alebo šíri, potrestá sa odňatím slobody na 1 rok až 5 rokov,
ods 2 - odňatím na 3 - 8 rokov, ak spácha čin uvedený v ods 1 na a) chránenej osobe, b) verejne. ."
Výklad pojmov podľa Trestný zákon, Veľký komentár, 2. vyd. , J Čentéš a kol. str. 329:
Zvádzanie sa rozumie poučenie ako zneužívať návykové látky, prehováranie na ich zneužívanie alebo schvaľovanie užívania návykových látok, pričom je z hľadiska trestnosti vylúčený alkohol.
Šírením zneužívania návykovej látky inej ako alkoholu sa rozumie konanie smerujúce k rozšíreniu zneužívania návykových látok.
Podnecovaním sa rozumie snaha páchateľa vyvolať u iných rozhodnutie alebo náladu na zneužívanie návykových látok, pričom na forme podnecovania nezáleží a nemusí byť zamerané na konkrétnu osobu.
 

 

Mate to naopak, Cina je za zakaz ketaminu.

"chorobné užívanie psychotropných látok" je definicia toxikomanie, ked uz ste to slovo pouzili, tak je asi dobre vediet co presne znamena.
LSD a psilocybin nie su navykove latky, MDMA v podstate tiez nie a ketamin sice ano, ale tu treba tiez povedat ze nase blogy nikoho nevyzyvaju na ich konzumaciu, a uz vobec nie zneuzivanie. Primarne nimi sirime korektne a vedecky overene informacie ako kontrapunkt k nezmyselnej "war on drugs" propagande, ktora ma na svedomi mnoho znicenych ludskych zivotov. Ak je sirenie vedecky overenych informacii trestny cin, tak ma tento stat asi dost velky problem.
Ak budeme niekedy obhajovat konzumaciu psychedelickych latok, tak jedine v kontexte psychedelickej terapie pod dozorom kvalifikovanych terapeutov, a s cielom pomoci ludom.
 

 

A k tomu ketaminu este, proti jeho zakazu su hlavne lekari:
http://www.bbc.com/news/health...
 
Hodnoť

 

mili autori, mate to tazke, z jednej strany vas kritizuju protidrogovi bojovníci, z druhej zas nadsenci, ktorym prekaza vas odosobneny a vedecko-redukcionisticky styl :)
 

 

V tom prípade sme presne tam, kde by sme mali a aj chceme byť. :)
 
Hodnoť

 

Po vašom blogu mám chuť všetky tie drogy vyskúšať. Mozete napísať aj niečo o rizikách a negativach.?
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 4 081
 2. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 928
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 351
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 307
 5. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 299
 6. Vladimír Čuchran: Vodné centrum, košický aquapark 261
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 128
 8. Miroslav Babič: Ako jednoducho vybabrať s konšpirátormi 99
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 97
 10. Anton Kovalčík: Kam sme sa to preklikali? 96

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 2. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 3. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle XIII. Žilinské fragmenty.
 6. Jozo Peric: Infobip je prvým chorvátskym jednorožcom s investíciou 200 miliónov dolárov
 7. Miriam Studeničová: Čo nám chce povedať choroba?
 8. Július Kovács: „Ja keby som mal tú moc spravím také Harakiri, len by sa tu prášilo“ !
 9. Lukáš Baloga: Čím sa táto kríza líši od ostatných? Predovšetkým ochotou riskovať
 10. Martin Krištoff: Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu pr


Už ste čítali?